Ruokakassi neljälle

by - huhtikuuta 23, 2015

Blogimaailmassa on ollut paljon puhetta siitä paljonko ruokaan menee rahaa ja mitä se ruokakassi viikoksi koko perheelle maksaa. Ajattelinpa itsekin ottaa tähän osaa.

Kaupassa käytiin tiistaina, maanantaina syötiin viikonlopun tähteitä. Mentiin kauppaan ilman ostoslistaa, mikä on aina suuri virhe. Tällä kertaa mukaan ei kuitenkaan tarttunut mitään kovin epäterveellistä, koska J oli mukana. Jos olisin yksin kaupassa, saattaisi ruokakassista löytyä myös herkkuja.



Mitä se ostoskassi sitten sisälsi?                         

- 4 tölkkiä maitoa                                                            
- 9 purkkia maitorahkaa                                                
- 8 purkkia jogurttia                                                      
- 2 rasiaa raejuustoa                                                      
- 18 purkkia pilttiä                                                         
- 2 rasiaa kananmunia                                                    
- 4 pakettia riisikakkuja                                                 
- 2 kilon pussia porkkanoita                                          
- 5 banaania                                                                  
- 3 kurkkua                                                                 
- 1 nippu parsaa                                                            
- 2 pakettia herkkusieniä                                               
- 1 rasia kirsikkatomaatteja                                       
- 1 kerä jäävuorisalaattia                                           
- 5 mandariinia                                                         
- 2 pakettia tortilla- ja tacokuoria                           
- 2 purkkia salsaa                                                        
- 1 paketti ohutta kalkkunaleikettä                              
- 2 pakettia ohuita kanafileitä                                      
- 1 muropaketti                                                              
- 6 proteiinipatukkaa                                                       
- 1 purkki tacomaustetta                                                 
- 1 moniviljapatonki                                                        
- 1 tölkki kevyttä mansikkakeittoa                             

 
 



Lisäksi ostettiin keittiövaaka, jonka ostoa on suunniteltu monta kuukautta. Sen hinta oli 16,50e eli ruokakassin hinnaksi tuli 83,64. Meillä on pakastimessa aiemmin ostettua jauhelihaa, josta tacot tehdään joten en laske sitä tähän mukaan. Näillä meidän pitäisi pärjätä viikko. Luultavasti maitoa haetaan vielä kaupasta lisää kesken viikkoa. 

Minä yleensä ostan halvimpaa merkkiä, jos vain löytyy vähälaktoosinen versio. Ruokaan uppoaa rahaa muutenkin niin paljon, että kalliita merkkejä ostamalla olisimme vararikossa alta aikayksikön. 



Eilen käytiin minun äitin kanssa mäkkärillä ja äiti maksoi. Perjantaina luultavasti J:n kanssa syödään vielä Subwaylla, koska lähdetään reissuun yhdeksi yöksi.

Paljonko teillä menee ruokaan rahaa viikossa ja onko jotain missä säästätte ruokakaupassa?


You May Also Like

2 Comments

  1. Voisi kanssa tehdä tällaisen postauksen blogiin, on jotenkin mielenkiintoista nähdä mitä kaikkea sitten tuleekaan ostettua. :) Mekin pyrimme aina ostamaan edullisinta merkkiä ( yleensä kotimaista ja rainbow kun käymme Prismassa )
    Meitä siis 2 aikuista ja 1 puolivuotias, niin menisiköhän meillä kauppaan n. 70 € / vko ?
    Tosin paljon säästäisimme jos itse luopuisin paheestani Zero colasta ja mieheni energiajuomasta :D

    - Liina

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Joo, tää oli kyllä silmiä avaava postaus, koska ei mullakaan ollut yhtään mitään havaintoa mitä sitä tuleekaan tuhlattua ruokaan. Mekin Prismaan yritetään keskittää ostokset, joten rainbow ja kotimaista on meilläkin aina ostoslista.

      Poista

Kiitos kommentistasi!